Medarbejdere

Kontor

Karen Lønborg (KL)

Karen Lønborg (KL)

Kontor
Tlf: 9737 1151
kontoret@solgaarden.dk

Ledelsen

Kristian Andersen (KA)

Kristian Andersen (KA)

Forstander
Tlf: 4062 1151
ka1@solgaarden.dk
Underviser i: Fællestimer, krop-sjæl-ånd, løb
Peter U. K. Jensen (PJ)

Peter U. K. Jensen (PJ)

Viceforstander
Tlf: 30242597
pukj77@gmail.com
Underviser i: Dansk 10.kl, kristendom 9.kl, troens abc, ansvarlig for Erasmus+projektet

Lærere

Ebba Andersen (EA)

Ebba Andersen (EA)

Forstanderfrue/ lærer
Tlf: 29126564
ebba.andersen2@solgaarden.dk
Underviser i: Kreativ linje, understøttende underviser, DSA-elever, elever med særlige behov, billedkunst, glaskunst
Tanja Henriksen (TH)

Tanja Henriksen (TH)

Lærer & lærerrådsformand
Tlf: 22809674
tanja@10-it.com
Underviser i: Tysk i 9. og 10.klasse. Psykologi- og retrætelinje, mentor, samtaletimer
Anders Ryttersgaard Rønn (AR)

Anders Ryttersgaard Rønn (AR)

Lærer
Tlf: 26369820
andersroenn20@hotmail.com
Underviser i: Bibellinje, dansk i 9.kl og 10.kl, historie, drengefodbold, frilufttimer, fiskeri
Henrik Bay Møller (HB)

Henrik Bay Møller (HB)

Lærer
Tlf: 30278147
hb@solgaarden.dk
Underviser i: Dansk 9y, matematik 9x, Musiklinje, Medielinje, volleyball, band
Peter Bruun (PB)

Peter Bruun (PB)

Lærer
Tlf: 41135150
peterbruun100@gmail.com
Underviser i: Samfundsfag 9.kl, badminton, bibellinje, sportslinje, matematik 9.kl, fodbold piger, KSÅ, idræt 9.kl
Harry Højgaard (HH)

Harry Højgaard (HH)

Lærer
Tlf: 6177 0330
harryh1105@gmail.com
Underviser i: 10pro, specialuv i matematik, bibellinje, vejledning, fodbold drenge, kristendom fællestime
Elisabeth Kristensen (EK)

Elisabeth Kristensen (EK)

Lærer
Tlf: 20832324
christensenelisabeth@hotmail.com
Underviser i: På barsel i øjeblikket
Inge Lise Diaminda (ID)

Inge Lise Diaminda (ID)

Lærer & vejleder
Tlf: 50417186
ingelise.diaminda@solgaarden.dk
Underviser i: Engelsk 10.kl, engelsk 9.kl, fransk, filmcafé, Dansk 9.Z, erhvervsvejleder, dansk som 2. sprog
Casper Clausen Christiansen (CC)

Casper Clausen Christiansen (CC)

Lærer
Tlf: 26132014
cc@solgaarden.dk
Underviser i: Naturfag 9.kl, fysik/kemi 10.kl, matematik 10.kl, medielinje, musiklinje, band.
Erik Villadsen (EV)

Erik Villadsen (EV)

Lærer & sikkerhedsrepr.
Tlf: 61316207
erik.villadsen@solgaarden.dk
Underviser i: Fysik 10.kl, naturfag 9.kl, matematik 10.kl, volleyball, medarbejderrådsformand
Lina Clausen (LC)

Lina Clausen (LC)

Lærer
Tlf: 41575323
linaclausen65@gmail.com
Underviser i: Kreativlinje, syning, abc, smykker, keramik, Galla, vikardækning
Karsten Olesen (KO)

Karsten Olesen (KO)

Lærer
Tlf: 23426950
blindkilde@privat.dk
Underviser i: EDB-hjælp, it-altmuligmand, praktik!
Andrea N. Rasmussen (ANR)

Andrea N. Rasmussen (ANR)

Barselsvikar - lærer
Tlf: 50519331
andrea.n.r89@gmail.com
Underviser i: Engelsk 9. og 10.kl og idræt 9.kl, fitness og lektiehjælp.
Inger Smedegaard (IS)

Inger Smedegaard (IS)

Timelærer
Tlf: 22577812
ingersme@jones.dk
Underviser i: Elever med særlige behov, dansk som 2. sprog
Claus Aaskov (CA)

Claus Aaskov (CA)

Timelærer
Tlf: 22812149
aaskov2@mail.dk
Underviser i: Skolens kor
Mathias Kjær Clausen (MC)

Mathias Kjær Clausen (MC)

Volontør
Tlf: 28350401
mkc.clausen@gmail.com
Underviser i: Mathias skal være volontør og vil være ekstra medarbejder på forskellige fag.
Emilie Slot Pedersen (EP)

Emilie Slot Pedersen (EP)

Volontør
Tlf: 23676032
emilieslotp@gmail.com
Underviser i: Emilie skal være volontør og deltager som ekstra medarbejder i forskellige fag.
Jakob Suljær (JS)

Jakob Suljær (JS)

Volontør
Tlf: 29216015
jakob.sulkjaer@gmail.com
Underviser i: Jakob skal være volontør og deltager som ekstra person på flere forskellige fag.

Pedel

Morten Degn (MD)

Morten Degn (MD)

Pedel
Tlf: 27893998
mortendegn9@hotmail.com
Underviser i: Motorlinjen, prakisk arbejde, følg pedellen
Naser Grezda (NG)

Naser Grezda (NG)

Pedelmedhjælper
Frans Højberg (FH)

Frans Højberg (FH)

Pedelmedhjælper

Køkken

Margrethe G. Meldgaard

Margrethe G. Meldgaard

Køkkenleder
Tlf: 21705135
kokken@solgaarden.dk
Underviser i: Køkkenleder på Solgården
Anita Bager (AB)

Anita Bager (AB)

Køkkenleder
Tlf: 60 21 43 86
Underviser i: Køkkenleder på Solgården
Hla Shaba

Hla Shaba

Køkkenmedhjælper
Britta Christensen (BC)

Britta Christensen (BC)

Køkkenelev - på barsel
Tlf: 23 74 35 33
Lara Kristensen

Lara Kristensen

Køkkenmedhjælper