Medarbejdere

Kontor

Karen Lønborg (KL)

Karen Lønborg (KL)

Kontor
Tlf: 9737 1151
kontoret@solgaarden.dk

Ledelsen

Kristian Andersen (KA)

Kristian Andersen (KA)

Forstander
Tlf: 4062 1151
ka1@solgaarden.dk
Underviser i: Fællestimer, krop-sjæl-ånd, løb
Peter U. K. Jensen (PJ)

Peter U. K. Jensen (PJ)

Viceforstander
Tlf: 30242597
pukj77@gmail.com
Underviser i: Dansk 10.kl, kristendom 9.kl, ansvarlig for Erasmus+projektet

Lærere

Ebba Andersen (EA)

Ebba Andersen (EA)

Forstanderfrue/ lærer
Tlf: 29126564
ebba.andersen2@solgaarden.dk
Underviser i: Kreativprofil, understøttende underviser, DSA-elever, elever med særlige behov, billedkunst, glaskunst
Tanja Henriksen (TH)

Tanja Henriksen (TH)

Lærer & lærerrådsformand
Tlf: 22809674
tanja@10-it.com
Underviser i: Tysk i 9. og 10.klasse. Psykologi- og retræteprofil, mentor, samtaletimer
Anders Ryttersgaard Rønn (AR)

Anders Ryttersgaard Rønn (AR)

Lærer
Tlf: 26369820
andersroenn20@hotmail.com
Underviser i: Bibellinje, dansk, historie, drengefodbold, frilufttimer, fiskeri
Henrik Bay Møller (HB)

Henrik Bay Møller (HB)

Lærer
Tlf: 30278147
hb@solgaarden.dk
Underviser i: Dansk, matematik, Musikprofil, Medieprofil, volleyball, band
Peter Bruun (PB)

Peter Bruun (PB)

Lærer
Tlf: 41135150
peterbruun100@gmail.com
Underviser i: Samfundsfag, badminton, bibellinje, sportsprofil, matematik 9.kl, fodbold piger, KSÅ, idræt 9.kl
Inge Lise Diaminda (ID)

Inge Lise Diaminda (ID)

Lærer & vejleder
Tlf: 50417186
ingelise.diaminda@solgaarden.dk
Underviser i: Engelsk, fransk, Dansk 9.Z, erhvervsvejleder, dansk som 2. sprog
Casper Clausen Christiansen (CC)

Casper Clausen Christiansen (CC)

Lærer
Tlf: 26132014
cc@solgaarden.dk
Underviser i: Vejleder på Solgården, Naturfag 9.kl, fysik/kemi 10.kl, matematik 10.kl, medieprofil, musikprofil, band. Casper har barsel i dele af dette skoleår.
Erik Villadsen (EV)

Erik Villadsen (EV)

Lærer & sikkerhedsrepr.
Tlf: 61316207
erik.villadsen@solgaarden.dk
Underviser i: Fysik 10.kl, naturfag 9.kl, matematik 10.kl, volleyball, medarbejderrådsformand
Lina Clausen (LC)

Lina Clausen (LC)

Lærer
Tlf: 41575323
linaclausen65@gmail.com
Underviser i: Kreativprofil, syning, smykker, keramik,
Karsten Olesen (KO)

Karsten Olesen (KO)

Lærer
Tlf: 23426950
blindkilde@privat.dk
Underviser i: EDB-hjælp, it-altmuligmand, praktik!
Inger Smedegaard (IS)

Inger Smedegaard (IS)

Timelærer
Tlf: 22577812
ingersme@jones.dk
Underviser i: Elever med særlige behov, dansk som 2. sprog
Rolf Leinum (RL)

Rolf Leinum (RL)

Lærer
Tlf: 40483942
rolfleinum@gmail.com
Underviser i: Matematik, Bibellinje, 10pro, Sportsprofil, Svømning og badminton
Mirjam Leinum (ML)

Mirjam Leinum (ML)

Lærer
Tlf: 40483942
mirjamleinum@gmail.com
Underviser i: Tysk, dansk, troens abc, kor, klaver, guitar, lillekor
Kirsten Østerby (KØ)

Kirsten Østerby (KØ)

Lærer
Tlf: 26783445
kirstenoesterby@skjern-net.dk
Underviser i: 10. pro, matematik, engelsk, bibellinje, madlavning
Katrine Jensen (KJ)

Katrine Jensen (KJ)

Volontør
kj2405@gmail.com
Underviser i: Er en del af vores fantastisk volontør-team :)
Josefine Bæk Andersen (JA)

Josefine Bæk Andersen (JA)

Volontør
Tlf: 26 16 25 98
josefinebaek@hotmail.dk
Underviser i: Handicaphjælper og en del af vores fantastiske volontør-team :)
Frederik Østrem Fris (FF)

Frederik Østrem Fris (FF)

Volontør
Tlf: 23 40 82 63
frederikfriis1998@hotmail.com
Underviser i: En del af vores fantastiske volontør-team :)
Nicolai Bach-Svendsen (NS)

Nicolai Bach-Svendsen (NS)

Volontør
Tlf: 21 17 99 86
nikolai.bach.svendsen@gmail.com
Underviser i: En del af vores fantastiske volontør-team :)

Pedel

Morten Degn (MD)

Morten Degn (MD)

Pedel
Tlf: 27893998
mortendegn9@hotmail.com
Underviser i: Motorlinjen, prakisk arbejde, følg pedellen
Naser Grezda (NG)

Naser Grezda (NG)

Pedelmedhjælper
Frans Højberg (FH)

Frans Højberg (FH)

Pedelmedhjælper

Køkken

Margrethe G. Meldgaard

Margrethe G. Meldgaard

Køkkenleder
Tlf: 21705135
kokken@solgaarden.dk
Underviser i: Køkkenleder på Solgården
Anita Bager (AB)

Anita Bager (AB)

Køkkenleder
Tlf: 60 21 43 86
Underviser i: Køkkenleder på Solgården
Jette Nielsen

Jette Nielsen

Ernæringsassistent
Hla Shaba

Hla Shaba

Ernæringsassistent-elev
Lara Kristensen

Lara Kristensen

Køkkenmedhjælper